4 Şubat 2010

BOLU/MUDURNU ŞİVESİYLE YAZILMIŞ BİR MEKTUP

FATMA NİNE YE CEVAP:
Bu soğuk gış gününden ıccacık merabalar Fatma Nine...

Bu mektibi yazmacadım emme bem yazıma sataştığınız için yazmak zorunda gadım.Yazmasam herkes beni gabehetli zannedecedi.

Geçenki mektibinizde sinillendinizi söylemişsiniz unca isanların içinde.

Bu mektibi dünya alem okuyvatı.Bem hakkımda ne demezler şindi biliyo musunuz? Tabi bilmezsiniz.Pesent ettim dorusu.Gadın gısmı hep kendini düşünüyo.Bem Mihriban gızda aynı töbosun.

Mektibinizi okurken başıma bi arılar gedi bi arılar(ağrı ) gedi..İslah başım şaklanıyodu töbele osun.Utanmasam ünü boyu alayverecedim.

İnsan garısına hiç garı demez mi deyosunuz siz şindik.Deyemez deyosunuz öle mi?

Biz evleniken hökümatın mamırı: Sizleri garı-goca ilan ediyon.İkiniz de bir yastıkda gocayın dediydi.

O mamır yanış mı söledi yani.Ben onun dediklerini yapıyom hep.

Gırk yıldan beri de aynı yastığı kullanıyoz yamayıp gözeyip.İkinci yastığı amadık onun çin.Yeeeeeeeee....

Emme Afrıpa Billiğine girince memlekatımız Mihriban a miss decem, madam decem.Ben her şeyi biliyon demisiniz.

Hatta bu billiğe girince yabancılık çekmeyim deye bıldır gış Amelika ya da gittik.Staç gömek için.Biraz çatırpat ingilizce biliyom ye.

Ullada Mihriban gızınan gezekene yanımızda geçen bi gıza l Love you madmazel dedim. O da bana Oh my good dedi valla.

Bem ki sordu: bu ne deyo deye...Ben de o gız sen hanımın çok gözelmiş deyo dedim.Mihriban gız bi gubardı bi gubardı göme gitsin şartosun...

Siz bunnarı bilmeyosunuz de mi? Ben biliyon emme...

Ellen memlakatında bizim para gibi Üzerinde Atatürk ümüzün iresmi olan paraladan da yok.Paranın rengi aynı gicirgen gibi.Eline deydimi de batıyo bi batıyo Neysem...

Bi de sen gulaklan duymayo demişsiniz.Ben o gün bazarda arkamdan ünnedinizi duydum.Duydum da hışdamadım bana çekişecesiniz deye.İnsanlan içinde irezil omaya bem niyetim yok.

Bem gulakla şehremanda yörüyen garıncanın ayak sesini bilem duya.işime gelise. Anadınız mı?

Bi de erkeğn gadına bakması için ımmanak(çok) parası oması lazım demişsiniz.O doru bakın..Una bişe demeyom. Gelinin gözelliği damadın harcından olu demişler.Adamla omasa galla aç galır demisiniz.

Parası çok olan adamla çok gadına baka desem yanış omaz de mi Fatma Nine.

Aslında çok para azdırır isanı bence.Bişe aklıma gedi şincik:

Sonradan görmeler şaşar

Olmadık işlere koşar

Yazık ki şeytana uyup

Kırk yıllık hanımı boşar...

Bıldır yılbaşında ebulgubullerin yetmişlik Salâ Dayıya hani bilattan ımmana para vurmuştu ye.Adam parayı gapınca bi ayrıksa omaya başladı.Bi çalım bi çalım.Yörüyüşü bile değişmişti adamın.Yırçalmıştı adam islâh.Bi duyduk ki elli yıllık hanımını boşamış Istanbul yanlarında yirmi yaşında kivir kivir gız almıştı...Nodu sonu?

Gız bütün paraları bangada üzerine yaptırmış.Sonunda Salâ dayıyı evden gapı dışarı depmelemişti.Siz de biliyosunuz bunu.Adam Dimyat a pirince gidekene evdeki bulgurdan da odu valla.U da pulise gitti.Abukat duttu.Bişe çıkmadı.Giden gitti gayrı.Höşmelin gibi oluvedi sonunda.

Şimdi onun bunun verdiğiyle doyunuyo,geyiniyo de mi?

Iııı.Şey...Şindi aklıma gedi.Geçen ki mektibimi Memet Amca da okumuş.O gün gaveye tosul tosul gedi.Domatiz gibi gızarmış.Geli gemez pavkırmağa başladı unca isanın içinde bana.

Sancılı inekle gibi dört dönüyo gavenin ortasında.Amanin nele söledi bana nele.Valla sözleriyle badılcan gibi morarttı beni.Osun sizlerle merabamız va.Bişe demedim O na.

Ben dedigoduyu semen biliyosunuz.Emme velakin beki duymamışsınızdır.Memet Amca dışallada sizden ötürü gaşık düşmanı deyomuş.Benden duymuş omayın e mi.Oksunuz kimseye demeyin bem dedimi.

Ha... Bi de şey deyo Memet Amca... Yimek yapmayomuşsunuz. Düğüne,gınaya,duvağa, altın,dolar gününe gitmekten. Boyuna patatiz, dobalan yımırta goyomuşsunuz sufraya.Öle deyomuş herkese.Ben kimsenin işine garışmam biliyosunuz demi.Bana ne.Emme şu üç günlük yalan dünyada bi hatırınız va da undan deyom size.İyilik osun deye.

Gızman emme.Bişe da decem.Bu gadın milletine gökde düğün,gına va desele göğe merdiven dayamağa galkallamış. Bana göre  heva hoş.Nepalasa yapsınla.Bana ne.Onu gadınla düşünsün.

Bullada hevala soğudu.Fıkara yamalığı gibi pala pala gış yağıyo.Sizin ullada bulla gibi mi?

Neyse yete gayrı.Bi çıkın gelin be.Bu gış gecelerinde vakıt da geçmeyo.Geliseniz Face Book ta oyunla oynarız.Urda nele va nele...

Toğukla akıl bali osaydı size toğuk da kesiveridik.Onun yerine Mihriban gız mayalı gartlaç yapıveri.Kül çöreği yapıveri.Basma hevla basıveri.Boz armıt turşusuda va bizde.Hele siz bi gelin.Unları billikte gülüş çığrış yiyiverem deyom ben.

Neyse sizi eylemeyim.Belki güne gidecesinizdir.

Evdekilerin hepiciğne selam ederim.Mihriban gız da selam söleyo..

Görüşmek üzere.

BYE...

Not:

Bu mektibi ben kendi elcağazımla yazmışımdır..

Not: Mudurnuhaber sitesinden alıntıdır

2 yorum:

nursen dedi ki...

Gülcanım selamlar canım,Uzun zamandır bir yoğunluk vardı bende ( hoş pek rahatlamış değilim ama bir kaç arkadaşımı ziyaret etmeye fırsat bulabildim) ziyaretine gelemedim.
Bu mektubu okurken bayıldım yaa :) bizim köyden biri yazmış sanırım :) Paylaşımın için teşekkürler canım.
Sevgiyle kal.

Meltem SEVERCAN dedi ki...

paylaşımlar için tşekkür ederim canm

http://kadinmutfagi.blogspot.com/

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...